Galaxy S'ten Galaxy S5'e kamera evrimi

Galaxy S'ten Galaxy S5'e kamera evrimi

Samsung'un amiral gemisi telefonları son dört yılda nasıl bir kamera gelişimi içinde oldu?

Resim

Günümüz mobil dünyasında teknoloji rahatsız edici derecede ilerliyor. 64-bit mimarili sekiz çekirdekli Snapdragon 810, 4GB RAM ve neredeyse 5-inç ekrana sığdırılan Quad HD çözünürlüklü ekranlar. Peki bir akıllı telefon için bu özellikler sizce de abartılı değil mi? Bizce abartılı zira üreticilerin artık donanımdan çok işin uygulama ve yazılım boyutuna eğilmeli. Bir diğer husus ise kullandığımız cihazlar her ne kadar bilgisayar vazifesi görse de asıl işlevlerinin konuşmak olduğunu unutmamak gerekir. Telefon kullanımı da günümüzde bir ihtiyaç ve bu ihtiyaçta en azından günlük şarj sorunuyla boğuşmamalıyız. Üreticilerin RAM, CPU, GPU ve ekran teknolojisinde sağladıkları gelişmelere biraz dur deyip işin yazılım ve pil kısmıyla acilen ilgilenmesi gerekiyor.

Bu yazımızda Samsung’un 2010 yılında lanse ettiği Galaxy S ile geçtiğimiz yıl şubat ayında anons ettiği Galaxy S5’in kamera karşılaştırmasına göz atacağız. Aslında buna karşılaştırma demek pek doğru almayacaktır. Zira iki telefonun tanıtımı arasında mobil dünyası için oldukça uzun olan 4 yıllık bir süreç var. Yer verdiğimiz fotoğraflarda karşılaştırmadan ziyade Galaxy S serisindeki kamera evrimine şahit olacağız.

Resim

Dilerseniz sizlere biraz maziye götüreyim ve Galaxy S’in öne çıkan teknik özelliklerine göz atalım. Telefonda 4-inç büyüklüğünde 800 x 480p çözünürlüklü Super AMOLED, ekran, 512MB RAM, 8GB dahili depolama, 1GHz frekans hızında çalışan tek çekirdekli Cortex-A8 tabanlı işlemci, PowerVR SGX540 grafik birimi, LED flaştan yoksun 720p@30fps  formatında video çekebilen 5MP arka kamera, VGA ön kamera, 1500 mAh kapasiteli pil.

Galaxy S5’in tüm teknik özelliklerinden ziyade sanırım kamera yeteneklerine değinmek yeterli olacak. Galaxy S5’te 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps formatında video kaydedebilen 16MP çözünürlüklü arka kamera ayrıca HDR, faz algılamalı otofokus, çift çekim gibi özelliklerde bulunduruyor. Galaxy S5’in ön kamerası ise 2MP çözünürlükte.

Kağıt üzerinde iki telefonun kamera özellikleri arasında neredeyse uçurum var. Aradan geçen dört yılda daha büyük sensörler, MP’i daha fazla olan kameralar ve gelişmiş yazılım gibi detaylar hesaba katıldığında tabii ki Galaxy S5 daha iyi fotoğraflara imza atacaktır. LED flaştan yoksun Galaxy S’in gece çekimlerinde Galaxy S6’dan iyi olması beklenmiyor fakat telefon açık hava çekimlerinde açıkçası oldukça başarılı bir performans ortaya koyuyor. Çekilen fotoğraflarda kırma işlemi yapmaya kalkacak olursak yine Galaxy S5’in 16MP’lik kamerası 5MP’lik Galaxy S’ten daha iyi sonuçlar ortaya koyacaktır. Video çekimi içi de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Alt bölümdeki videoda her iki telefonun video çekim karşılaştırmasına göz atabilirsiniz. Galaxy S5’in daha gelişmiş özellikler barındıran kamerası üstünlüğünü bariz hissettiriyor.

Yazımızın sonuna gelirken kendimize şu soruyu sormamız gerekecek; “Akıllı telefon satın alırken ihtiyaçlarımızı hangi ölçüde göz önünde bulunduruyoruz?” bilinçli kullanıcılar yok değil fakat sebepsiz yere en son mobil teknolojilerle donatılan akıllı telefonları kullanmak isteyenler sayısı ne yazık ki bilinçli kullanıcılar kat be kat üstünde. Çevremizde asgari ücretle çalışan birçok çalışanın cebinde iPhone 6 ve Galaxy Note 4 akıllı telefonlar görüyoruz. Ya da günlük bir e-posta kontrolü bile gerçekleştirmeyen kullanıcıların cebinde son model akıllı telefonlar.

Üreticilerin akıllı telefon fiyatlarını her geçen yıl daha yukarılara çektiğini hesaba katarsak, iyisi mi biz ihtiyaçlarımızı ve bütçemizi göz önünde bulundurarak akıllı telefon seçini yapalım.

Alt bölümde ve sonraki sayfalarda Galaxy S ve Galaxy S5’in kamera karşılaştırmasına göz atabilirsiniz.

Galaxy S

Resim

Galaxy S5

Resim

Ek Resimler

Bu içerik 22.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2340 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler