Galaxy S5 ve çerçevesiz ekranlı Sharp AQUOS Crystal X inceleme

Çerçevesiz akıllı telefon konseptlerine internet ortamında sıklıkla rastlarsınız. Mobil dünyasında henüz karşılaşmadığımız çerçevesiz akıllı telefon tanıtımına uyan modeller şu an dek LG G2, G3 gibi çerçeveleri bir hayli inceltilen modeller oldu. Sharp’ın Japonya’da ve Amerika’da operatörlere özel duyurduğu Sharp AQUOS Crystal X isimli akıllı telefon, alt bölümü bir tarafa koyarsak günümüz mobil teknolojisinde çerçevesiz telefon tanımına en çok uyan model olmayı başarıyor.

Sharp AQUOS Crystal X’in 5 ve 5.5-inçlik iki sürümü tanıtıldı. 5-inçlik model orta seviyeyi hedef alırken, 5.5-inçlik seçenek ise tasarımın yanında üstün donanımıyla dikkat çekiyor.

Bu yazımızda Sharp AQUOS Crystal ile Galaxy S5’e bir bakış atacağız ve bazı kategorilerde karşılaştıracağız.

Tasarım

Bu kategoride Sharp AQUOS Crystal X’in  tasarımıyla ön plana çıktığı açıkça ortada. Samsung kullanıcılarının Galaxy S serisinde Galaxy S II’den bu yana kanayan yarası olan tasarım ve malzeme kalitesi, Galaxy S5’te de hayal kırıklığı yarattı. Arka bölümde her ne kadar desenli kapağa geçilse de, Galaxy S5 üstün donanımı tasarımıyla bir bütün haline getiremiyor. Galaxy S5’in tasarım noktasındaki en önemli üstünlüğü ise su geçirmezlik özelliğidir. Sharp AQUOS Crystal X ise çerçevesiz tasarımıyla ilk bakışta dikkat çekmeyi başarıyor.

Resim

Ekran

Galaxy S5’te 5.1-inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran kullanılıyor. Samsung, 2014 yılı amiral gemisinde yer verdiği Super AMOLED ekranı bir hayli geliştirirken; özellikle parlaklık, gün ışığında okuma ve beyaz dengesi, IPS LCD ekranlarla yarışır hale geldi. Pil verimliliği, siyah derinliği, renk doygunluğu ise zaten Super AMOLED’in üstün olduğu noktalar idi.

Sharp AQUOS Crystal X’de ise (aynı çözünürlük seviyesinden dolayı 5.5-inçlik model ele alınıyor) 5.5-inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü Sharp üretimi IGZO IPS LCD ekran kullanılıyor. Yayınlanan görüntülerden de anlaşıldığı kadarıyla Galaxy S5’in ekranı daha net bir görüntü deneyimi sunuyor. Super AMOLED ayrıca renk doygunluğu noktasında Crystal LCD panelden daha başarılı görünüyor.

Resim

Arayüz

Samsung’un Galaxy cihazlarda yer verdiği TouchWiz kullanıcı arayüzü kullanıcılardan sık sık eleştiri alır. Galaxy S5’te yeniden dizayn edilen arayüz, eleştirilerin hedefinde olmasına rağmen Android tarafında en fazla içerik sunan arabirimlerin başında geliyor. Sharp AQUOS Crystal X’de Android 4.4.2 işletim sistemi yer alıyor. Sharp kendi arayüzünü geliştirmek yerine stok Android deneyiminde ufak çaplı değişikler yapmayı uygun görünüyor. Sharp AQUOS Crystal X doğal olarak daha iyi bir Android deneyimi sunuyor. Ancak kullanıcılar büyük bölümünün saf Android deneyimine uzak durduğunu da belirtmek gerekir. TouchWiz kullanıcı arayüzü arada takılmalar yaşatsa da, kapsamlı içerikleriyle ön plana çıkıyor.

Resim

İşlemci ve Bellek

5.5-inç ekranlı Sharp AQUOS Crystal X’in işlemci birimini 2.3GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 801AB işlemci ve Adreno 330 GPU oluşturuyor. Galaxy S5’te ise aynı işlemcinin hem CPU hem de GPU tarafında frekans hızı artırılan Snapdragon 801AC sürümü kullanılıyor. Saf işlemci gücüne bakıldığında Galaxy S5’in daha güçlü bir telefon olduğunu söyleyebiliriz.

Bellek tarafında Sharp AQUOS Crystal X’de 2GB RAM ve 32GB dahili depolama kullanılıyor. Galaxy S5’tede 2GB RAM kullanılmasına rağmen 128GB’ye kadar hafıza kart desteği burada Galaxy S5’i bir adım daha öne çıkarıyor.

Kamera

Galaxy S5’te yer alan 16MP çözünürlüklü ISOCELL sensörün ne kadar iddialı bir kamera olduğunu “En iyi kameralı telefon yarışmasını kim kazandı?” haberimizde gördük. Sharp AQUOS Crystal X'de ise 13MP çözünürlüklü bir kamera kullanılıyor. Kamera sunduğu detayları henüz bilmediğimizden, Sharp AQUOS Crystal X'in Galaxy S5’teki 4K video kaydı gerçekleştiren ISOCELL sensör karşısındaki şansını daha sonra yapılacak karşılaştırmalarda daha net göreceğiz.

Sonuç olarak Sharp AQUOS Crystal X tamamen çerçevesiz telefon yolunda birçok üreticiye ilham olacak bir model. Telefon tasarım, işlemci bellek ve ekran özelliğiyle kullanıcıların ilgisini çekeceğe benziyor. Sharp AQUOS Crystal X için değineceğimiz olumsuz bir nokta da telefonun sadece sınırlı ülkelerde satışa sunulacak olmasıdır. Tasarımı itibariyle uzun süre eleştirilerin hedefinde olan Galaxy S5 ise donanım ve yazılım özellikleriyle 2014 yılında ön plana çıkan telefonlar biri olmayı başardı.

Ek Resimler

Bu içerik 20.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1448 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler