galaxy s6, gözüktü, metal kasası

Samsung'da işler hala yolunda değil

Samsung 2014'ün 4. çeyreğinde %37 düşüş bekliyor.

Resim

Samsung bugün 2014' ün 4. çeyreği mali ön raporunu yayımladı. Şirketin tahminine göre, 2014'ün tatil sezonu satışları Samsung’a 47.3 milyar dolar civarında bir gelir getirecek. Söz konusu gelirin 4.5 milyar doları ise net kâr olarak açıklandı. Samsung’un açıklamış olduğu rakam beklentilerden yüksek olsa da, geçen yılın aynı dönemindeki kazançlarından önemli ölçüde daha düşük bir seviyede.

2013'ün son çeyreğinde Samsung,  54.9 milyar dolar gelir, 7.6 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Bu demek oluyor ki, şirketin işletim (çalışma) kârı 2104'ün 4. çeyreğinde %37'den daha büyük bir oranda, geliri ise %12 azalacak.

Olumlu açıdan bakacak olursak, Samsung'un geliri ve kazancı 2014'ün 3. çeyreğinden yüksek durumda, fakat tatil sezonunun tüm büyük akıllı telefon üreticileri için iyi geçti diyebiliriz.

Üst seviye akıllı telefon kategorisinde rekabet geçtiğimiz yıldan bu yana daha da agresifleşti. Çinli, Hintli üreticilerin de giriş seviyesinde (bütçe dostu) ağırlığını hissettirmesi Samsung’da yaşanan gelir düşüşünün bir numaralı etkeni olarak gösteriliyor. Bu yıl Xiaomi, Samsung’u tahtından ederek Çin’in bir numaralı akıllı telefon üreticisi olmuştu.

Ek Resimler

Bu içerik 22.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1407 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler