Galaxy S6 ve iPhone 6 karşılaştırması!

Galaxy S6 ve iPhone 6 karşılaştırması!

Samsung Galaxy S6 ve Apple iPhone 6'yı sizler için karşılaştırdık.

Resim

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’i geçtiğimiz günlerde resmen tanıttı. Bu tanıtım ile Apple iPhone 6’nın en büyük rakibi de ortaya çıkmış oldu. Her iki amiral gemisinin de tasarımı, kamera, performans, yazılım, batarya, bellek gibi özelliklerinden hangisi daha iyi bir bakalım.

Akıllı telefon satışları azalan ve bu alanda en büyük payı Apple’a kaptıran Samsung şirketi için Galaxy S6 çok önemli bir üründür. Galaxy S6 modellerinin, Galaxy S4 ve Galaxy S5’in aksine, tanıtım lansmanında ilk izlenimleri olumlu oldu.

Akıllardaki en büyük soru sektörün devi olarak görülen Apple’ın mevcut amiral gemisi iPhone 6’nın yerini alabilecek mi?

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Galaxy S6 ve iPhone 6 karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.

Tasarım

Galaxy S6 tartışmasız Samsung firması tarafından şimdiye kadar yapılmış olan en güzel Galaxy akıllı telefon. iPhone 6 karşısında baş döndürücü bir zafer kazandığını iddia edemeyiz ama gerçekten görünüşü hoş bir tasarım olarak iPhone 6’ya fark atmış. Galaxy S6 Edge modeli kavisli ve çift tonlu tasarımı, Gorilla Glass ile 4 farklı renk seçeneğiyle iPhone 6’nın monoton etkisinde kalmadığını gösterdi. 129 gramlık iPhone 6’dan daha ağır olmasına rağmen 6.8 mm boyutuyla biraz daha ince olması da gözlerden kaçmadı. Sonuçta, Galaxy S6 tasarım açısından iPhone 6’ya fark atıyor.

Resim

Ayrıca Samsung Galaxy S6’da kullandığı metal çerçevenin iPhone 6 gibi bükülmeyeceğinden oldukça emin görünüyor. iPhone 6 ve diğer telefonlarda kullanılan alaşımdan yüzde 50 daha güçlü bir alaşım, kullandığı dikkat çekiyor.

Resim

Ekran

Samsung’un, Galaxy telefonlarını üretmeye başladığı günden bu yana ekranlarının görüntü mükemmelliği ile bilinmektedir. Aslında, ekran kalitesi için Samsung’un her zaman Apple üzerinde bir ağırlığının olduğu alan denilebilir. Samsung S6 ve S6 Edge 5.1inç QuadHD Super AMOLED ekran ile bu alanda Samsung’un üstünlüğünü koruyor. Ekranın inç başına 577 piksel gibi çılgınca bir keskinlik sunan yoğunluğu var.

Resim

750 × 1334 piksel 4.7 inç, IPS LCD kırılmaya dayanıklı, yağ tutmayan ekrana sahip iPhone 6 ise Samsung S6 karşısında bu konuda yaya kalıyor. Aslında, Samsung süper AMOLED teknolojisi sektöründe en iyi olduğunu kanıtlamıştır. Örneğin Display Mate, Galaxy Note 4’ün akıllı telefonlarda ekran teknolojisi kriterleri açısından en iyi görüntüye sahip olduğunu iddia etti. Aynı eğilimin Galaxy S6 ile de devam edeceği mümkün görünüyor.

Resim

Kamera

Galaxy S6 F/1.9 diyafram, optik görüntü sabitleme ve hızlı otomatik odaklama sistemi ile 16 megapiksel kameraya sahip. Samsung, Galaxy S6’nın piyasadaki en iyi genel amaçlı kameralı cep telefonu olarak kabul olan iPhone 6’da bulunan 8 megapiksel kameradan daha iyi kameraya sahip olduğunu iddia ediyor. Tanıtım lansmanında, Samsung Galaxy S6 ile çekilmiş yeni kamera görüntüleri gösterildi ve iPhone 6’dan biraz daha iyi kameraya sahip Galaxy S6’ya eklenen optik görüntü sabitleme özelliği iPhone 6 Plus’tan daha iyi görüntü aldığını gösterdi. Daha önce Galaxy Note 4 de 16 megapiksel kamera vardı ama iPhone 6 Plus’ın görüntü kalitesine erişememişti. Galaxy S6’da yeni bir ISP ve yeni Exynos işlemci ile birleştiğinde, kendi görüntü sensörünü kullanan Samsung’u öne çıkardı.

Resim

Galaxy S6 ve S6 Edge çok iyi kameralara sahip ve muhtemelen Apple, iPhone 7 ile Samsung karşısında çetin bir savaş verecektir. Samsung ayrıca yeni amiral gemilerinde fotoğrafçılar için geliştirilmiş ve basitleştirilmiş kullanımı kolaylaştıracak kamera uygulaması sundu.

Resim

Galaxy S6 ön kamerasında da 5 megapiksel çözünürlük ve f /1.9 diyafram mevcut. Kağıt üzerinde iPhone 6’nın 1.9 megapiksel kamerasından önemli ölçüde daha iyidir ama performans karşılaştırmaları belli bir süre sonra kullanım aşamasından sonra ortaya çıkacaktır.

Performans

Samsung, Galaxy S6’da 64-bit uygulamaları da destekleyen sekiz çekirdekli kendi Exynos 7420 işlemcisini kullanıyor. Performansı daha önce kanıtlanmamış işlemci ilk kez Galaxy S6 modelinde yerini aldı.

Resim

Galaxy S6 daha fazla performans için, 3GB RAM kullanılmış ve bu performansla iPhone 6 ile yarışacaktır. A8 çift çekirdekli işlemci ve 1GB RAM özellikleriyle Apple iPhone 6'nın donanımı kağıt üzerinde zayıf görünebilir, ancak özellikle iyi pil verimliliği ve performansı sağlayan iOS için ayarlanmış olması performansı ve beklentileri değiştirebiliyor.

Resim

Yine de “Samsung Galaxy S6 mı daha iyi yoksa Apple iPhone 6 mı?“sorusuna verilebilecek en güzel cevap bir tercih yapmadan önce hangi işletim sisteminin size daha uygun olduğuna karar vermekle başlıyor. Ancak, yine de, Galaxy S6 iPhone 6’yı burada da kağıt üzerinde de olsa geçmiş oluyor.

Yazılım

iPhone 6 ve Galaxy S6 arasındaki fark yazılım açısından tebeşir ve peynir gibi. Galaxy S6 Google'ın özelleştirilmiş ve abartılmış Android 5.0 Lollipop sürümü ile çalışırken iPhone 6, son derece sade olan iOS 8 ile çalışır.

Resim

Dürüst olmak gerekirse Samsung TouchWiz kullanıcı arayüzü ile şirketin çok eleştirilen yazılım tasarımı ve felsefesini telafi etmiş görünüyor.

Resim

Örneğin S6 Edge’de iOS 8 de bulunmayan bazı özel yazılımlar mevcut. Kavisli kenarında favori kişileri bir liste haline getirebiliyorsunuz ve telefon düz veya ters olsa bile  bir kişi aradığında, kenarlı ekranı farklı renklerde yanıyor.

Genel olarak, Samsung Galaxy S6 ile yazılım alanında olumlu adımlar atmış görünüyor, ancak Apple'ın iOS’u  iPhone 6’yı daha sade ve güvenilir bir deneyim için bir adım öne geçiriyor. Ayrıca iOS, hem iyi hem de en büyük App Store da ev sahipliği yapıyor.

Bellek

Galaxy S6 32GB, 64GB ve 128GB varyantları ile raflarda yerini alacak. Apple iPhone 6 ise 16GB depolama sağlarken, 64GB ve 128GB varyantları ile birlikte geldi ve hiçbir modelinde 32GB depolama mevcut değil.

Resim

Fiyatı

Samsung'un ürünleri Apple ürünleriyle karşılaştırıldıklarında her zaman daha uygun fiyatlarda olmuştur. Apple iPhone 6 Plus şu an Türkiye’de iki bin beş yüz TL civarında bir fiyatla satılıyor ve Galaxy S6 çıkış fiyatının da iki bin TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

Resim

Galaxy S6 Nisan ayında satışa çıkacak ve 4 farklı renkle sunulacak.

Ek Resimler

Bu içerik 23.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2761 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler