Samsung 10nm S-RAM Üretecek!

Samsung 10nm S-RAM Üretecek!

Son haberlere göre Samsung, 10nm FinFET S-RAM geliştirmeye başlıyor ve böylelikle rakipleri arasında en iyi olmaya hazırlanıyor.

Resim

Electronic Times haberine göre Intel ve TSMC ürünlerinin hala 14nm ve16nm teknolojileriyle üretilmesi, Samsung’un 10nm FinFET S-RAM gücünü bir hayli ön plana çıkaracak

Samsung 10nm teknolojili S-RAM’lerin 2017 yılının başlarına doğru çoktan üretilmiş olması hedefleniyor. Plan ise 10nm teknolojinin Gigabyteyongalar birleştirilip daha hızlı bir set yapılması.

Samsung, S-RAM ile hızlanacak

Statik RAM anlamındaki S-RAM, D-RAM’e (Dinamik RAM) kıyasla daha hızlı çalışmakta. D-RAM bellekler veriyi hafızada tutabilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Yani sürekli akımlarla ve belli aralıklarla yenilenme gerçekleşir. İsmindeki dinamikliği ise buradan gelir. Statik RAM bu yenilemeye gerek duymadığından daha hızlı ve güvenli veri dosyalamaya imkan sağlar. Ancak pahalı bir teknoloji olmasından ötürü sadece önbellek olarak kullanılırlar.

Intel yeni jenerasyon 10nm sistem yarı iletkenlerini yüksek maliyet sebebiyle 2016 yılından 2017 yılına ertelemek zorunda kalmış. Samsungve TSMC firmaları bu konuda ertelemeye gitme gibi bir lükse pek sahip değiller. Genel olarak 10nm teknolojisi geliştirmeye odaklanmış iki firma da Apple için işlemci üretiminde büyük yarışa girmiş durumdalar.

 

Ek Resimler

Bu içerik 21.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1460 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler