Samsung'dan Otizmli Bireylere Özel Uygulama: Look At Me

Samsung'dan Otizmli Bireylere Özel Uygulama: Look At Me

Resim

Birçok teknoloji sektöründe öncü ve yenilikçi firmalardan biri olan Samsung, bu sefer çok farklı bir açıdan güzel bir gelişme sağladı. Look At Me adında bir uygulama yayınlayan firma, otizmli çocuklar için hem iletişim becerilerini geliştiren, hem de eğlenmelerini sağlayacağı bir mobil platform oluşturmuş oldu.

Otizmli çocuklarda insanlarla göz teması kurma konusunda zorlanma problemleri yaşanabiliyor. Bu da ileride otizmli bireylerin yaşamlarını etkileyebilen bir sorun olarak gösteriliyor. Bazı araştırmalar da otizmli çocukların akıllı cihazlarla etkileşimden hoşlandıklarını gösteriyor. Samsung da bu araştırmalara dikkat ederek Seul Ulusal Üniversitesi ve Yonsei Üniversitesiprofesörleriyle bir araya gelerek, Look At Me uygulamasını yayınladı.

Resim

ygulama geliştirilmesi sırasında 20 çocuk üzerinde 8 hafta boyunca ortak bir klinik çalışmaları gerçekleştirmiş. Uygulamayı kullanan çocuklar, Samsung cihazlarının kamerasıyla karşılarındakinin duygu durumunu anlayabiliyor ve yüzleri hatırlayabiliyor. Uygulamadaki yedi ayrı eğlenceli ve etkileşimli görev, çocukların ilgisini canlı tutabiliyor. Uygulamaya yerleştirilen ödül-puan sisteminde bulunan ses ve görsel efektler, çocukların motivasyonunu arttırılmasına yardımcı oluyor. Her bir görevin süresi de ortalama 15-20 dakika sürüyor.

Uygulamayı değerlendiren Yonsei Üniversitesi’nden Profesör Kyong-Mee Chung, araştırmaya katılan çocukların yüzde 60’ının göz teması konusunda iyileşme kaydettiğini belirtiyor. Chung, uygulama sayesinde otizmli çocukların mutluluk, şaşkınlık ve korku gibi farklı duygulara ilişkin algı ve ifadelerini geliştirme fırsatı yakaladığını söyledi.

Şu anda Galaxy S5S4S3Note 4Note 3, Note 2Zoom 2Zoom ve Tab S modellerine uygun olan cihaz Google Play Store'da sadece bulunuyor. Bence Samsung bu uygulamayayı yakın zamanda tüm cihazlara ve platformlara da yayacaktır.

Ek Resimler

Bu içerik 22.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1479 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler