Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge için Yenilenmiş Gear VR Tanıtıldı

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge için Yenilenmiş Gear VR Tanıtıldı

Resim

Hafta başında HTC ve Valve'in ortak bir çalışmaya girerek çıkardığı sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive'ı sizlere tanıtmıştık. Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge'nin tanıtımından sonra bir önemli haber de Samsung cephesinden geldi. Yeni versiyonu çıkan Gear VR, Galaxy S6 ve S6 Egde ile de desteklenecek.

Sanal gerçeklik, hala gelişmekte olan bir sektör. Sektörün en kaliteli ürünlerinde bile düşük çözünürlük, ses sıkıntısı gibi bir sürü problemle karşılaşmak mümkün. Buna rağmen gelişmekte olan sektör hakkında ''Yapmak istediğimiz şey bir gün güneş gözlüklerinin yerini alacak şekilde yaygınlaşıp gelişmek'' açıklamasında bulunanan Oculus Mobile başkanı Max Cohen sözlerine ''her ne kadar bu hedefimize adım adım yürüyor olsak da önümüzde çok uzun bir yol bulunmakta. Bu malesef hemen birkaç senede olacak birşey değil. Ancak telefon desteği ile çalışan cihazlar şuan için piyasanın en iyisi'' şeklinde devam etti.

Resim

Orjinal Gear VR, Galaxy Note 4 ile çalışıyordu ve önceden bahsettiğimiz sorunları (çözünürlük gibi) barındırıyordu. Kablosuz ve hafif olması iyi bir özelliğiydi ancak
uzun süreli kullanımlarda sıkıntı oluyordu. En büyük sorun ise çoğu insan Galaxy Note 4 sahibi olmadığı için cihazı kullanamıyordu.Yeni versiyon Gear VR ise Samsung'un ön plana çıkan telefonlarının çoğu ile kullanılabilecek.

Galaxy S6'nın da sayesinde yeni versiyonun görüntü kalitesi daha canlı ve net. Note 4'e göre daha hafif olan S6, bu bakımdan da kullanıcıya avantaj sağlıyor. Ağırlık olarak son derece hafifleyen cihaz, kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Özel bir lens barındıran yeni VR, bu sayede sislenme, bulanıklaşma gibi sorunları minimuma indiriyor.

Çözünürlük olarak da eski versiyona göre çok daha iyi olan yeni model yine de Cohen'e göre şuan için medium denecek seviyede ve daha çok yol kat etmesi gerekiyor (tüm sanal gerçeklik cihazları için geçerli olan bir durum).

Resim

İlk versiyonda video izlerken çok çabuk gözünüz yoruluyor bir süre sonra görüntüden rahatsız olmaya başlıyordunuz (özellikle 3D videolarda).Bunun başlıca sebebi hem cihazın barındırdığı çözünürlüğün hem de Note 4'ün çözünürlüğünün fazla iyi olmamasıydı. Ancak yeni versiyonda, hem kullanılan cihaz olan S6'nın görüntü kalitesi çok iyi hem de yeni Gear VR'ın çözünürlüğü.

Resim

Genel olarak konuyu toparlayacak olursak; Samsung Gear VR'ını Galaxy S6 ve S6 Edge için daha iyi özellikler ile güncelledi. Ancak şöyle de bir gerçek var ki sanal geçeklik gözlükleri yolun daha çok başında. Evet kullanıcıya çok farklı bir tecrübe sağlıyorlar, ancak özellikle çözünürlük ve görüntü kalitesi konusunda büyük bir ilerleme kaydetmeleri gerek.
Yeni Gear VR'ın eski versiyonu gibi 199 dolar (belki biraz daha fazlası) civarı bir fiyata satışa sunulması bekleniyor.

Resim

Resim

Resim

Ek Resimler

Bu içerik 23.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1476 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler