Samsung Galaxy Tab S 10.5 inceleme

Türkiye'de bir ilk: Samsung Galaxy Tab S 10.5 inceleme

Samsung'un AMOLED ekranlı yeni tableti Galaxy Tab S'i inceliyoruz.

Resim
Tablet sektörü iPad ile başlayan bir hikayedir. iPad'in başarısından sonra büyük telefon üreticilerinin ardı ardına tablet sektörüne girdiğini görmekteyiz. İlk nesil Galaxy Tab 10.1, Samsung ve Apple arasındaki patent savaşlarının en önemli cephelerinden birisi olsa da, Samsung tablet konusundaki tasarım anlayışını asla değiştirmedi. O günden bu güne değişen en önemli yenilikler ise incelik, ekran ve performans oldu.

Bugün Samsung'un yeni nesil tableti Galaxy Tab S 10.5'i inceliyoruz. Samsung, Galaxy Tab S'in tanıtımlarında ekran özelliklerini sürekli olarak öne çıkartmıştı ve biz de ürünü çalıştırdığımız ilk an Samsung'un neden bu özelliğe bu kadar önem verdiğini anladık; ama önce tabletin teknik özellik tablosuna kısa bir bakış atalım.

Samsung Galaxy Tab S 10.5
Ekran Özellikleri10.5 inç, 2560x1600 piksel çözünürlükte AMOLED 288 ppi
İşlemci1,9 GHz hızında Exynos Octa 5420 8 çekirdek, 4 adet A15 ve 4 adet A7 cortex çekirdekleri var Mali T-628 grafik birimi
Ram Kapasitesi3 GB
KameraArkada 8 megapiksel 1080p video kaydı. Önde 2.1 megapiksel ve 1080p video kaydı
Hafıza16 ve 32
Hafıza KartıVar 128 GB Kadar Micro SD
Pil Kapasitesi7900 Mah
Android SürümüAndroid 4.4.2 TouchWIZ
Boyutlar247,3 mm boy, 177,3 mm genişlik, 6,6 mm kalınlık
Ağırlık467 gram
Ekstra ÖzelliklerDünyanın ilk 10,5 inç AMOLED ekranında 11 saat boyunca Full HD video izlenebiliyor.

Ekran

Galaxy Tab S'in ekranı tek kelimeyle mükemmel görünüyor. İncelemelere genellikle tasarımla başlardık ama ürünün ekran kalitesi öylesine üstün ki incelememize öncelikle buradan başlamak istedik. Ekran kalitesi ve parlaklığı fotoğraflardan ne kadar yansayacak bilemiyoruz ama sizler için Galaxy Tab S'in ekranının kalitesini gösteren bazı fotoğrafları paylaşalım. 2560x1440 piksel 10.5 inç AMOLED ekranda fotoğraflar işte şu şekilde görünüyor;

ResimResimResimResimResim

Tasarım ve Genel Özellikleri

Samsung Galaxy Tab S'te hiç vida kullanmamış ve anakarta takılan tüm donanımların bir lego gibi birbirinin içine geçmeli olduğunu vurguluyor. Bunun hem enerjiye maliyetine hem hafifliğe hem de özellikle inecliğe büyük bir katkısı olduğunun altı çiziliyor.

Tasarım konusunda Samsung'un tabletlerinde artık daha ince çerçevelere yer verdiğini görüyoruz. İnce çerçeve isteği telefonlarda güzel görünürken tabletlerde ise kullanımı biraz zorlaştırabiliyor; bunun da altını çizmek gerekiyor. İncelediğimiz ürün beyaz bir yüzeye ve altın renginde çerçevelere sahip. Oldukça şık görünen bu yapının tasarımı büyük oranda güçlendirdiğini söylemeliyiz.

Resim

Resim

amsung Galaxy S5'in Home butonunda parmak izi okuma sensörü kullanmıştı. Bu özelliğin Galaxy Tab S'de de devam ettiğini görüyoruz. Gelen bilgilere göre Samsung bundan sonra çıkartacağı tüm amiral gemisi modellerin tümünde bu özelliği kullanılacağı dile getirilmektedir.

Resim

Glaxy Tab S'in sağ ve sol hoparlörleri en iyiyi vermese de oldukça tatminkar bir sesi kullanıcılarına sunmakta.

Resim

Galaxy Tab 'in üst tarafında kızılötesi portu görmekteyiz. Yıllar önce saatlerde ve telefonlarda kullandığımız bu özelliğin geri geldiğine inanmakta halen zorluk çeksek de firmalar bu özelliği kullanıcılarına tekrar sunmaya başladılar. Böylece ev içinde televizyon ya da klima gibi ürünleri tabletimizden kontrol edebiliyoruz. Optimizasyon konusunda en ufak bir sorun yaşanmadığının da altını çizelim.

Resim

16 ve 32 GB'lık modelleri olan Galaxy Tab S'in 128 GB'a kadar micro SD kartalar da destek verdiğini ve tablet ile birlikte 50 GB'lık Dropbox alanının geldiğinin altını çizelim.

Resim

Galaxy Tab S'te daha önce Galaxy Note Pro 12,2'de kullanılan Remote PC özelliği de buluuyor. Bu özellik ile uzaktaki bir PC'ye ulaşmak mümkün olurken, büyük şirketlerin çalışanlarına artık büyük kasalı bilgisayarlar yerine tablet aldıklarına şahit olmaktayız.

Resim

Ekran uyarlama modu ile tabletinizin AMOLED özelliklerinden daha iyi yararlanmanız sağlanıyor. AMOLED sinema ve AMOLED foto seçeneklerini işaretleyerek ekranın çok daha efektif ve amacına uygun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Resim

Özel Mod seçeneği ile Galeri, Video, Müzik, Dosyalarım gibi klasörlerin açılması için özel bir koruma seçeneği getirebiliyorsunuz. Dilediğiniz klasörler yabancı birisi açmak istediğinde sizin belirlediğiniz kilit ekranı ile karşı karşıya kalıyor.

ResimResimResimResim

Kamera

Tablet ile fotoğraf çekmek dışarıdan biraz komik görünse de bir çok kullanıcının bu durumu önemsemediğini görmekteyiz. Samsung bunun için arkaya 8 megapiksel öne ise 2.1 megapiksel bir selfie kamerası yerleştirmiş. Fotoğraf çekiminin ise Note 2 ile aynı seviyede olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Farklı çekim modlarının bulunduğu kamera arayüzüne ait fotoğrafları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

ResimResim

Menü ve Arayüz

Galaxy Tab S'in menüsünün Galaxy S5 ile birebir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tablet için özelleştirilen TouchWIZ arayüzü geçtiğimiz yıllarda tablet kullanıcılarının yükledikleri programların tabletlerde küçücük görünmesi sorunlarını aştığını görüyoruz. Facebook ve Twitter artık tablette oldukça güzel görünüyor. Menü ve ayarlar kısmının tabletlere özgü bir şekilde yani üst tarafta olan sekmelerin yan tarafa alındığını görmekteyiz. İşte Galaxy Tab S'in menüsüne ait ekran görüntüleri.

ResimResimResimResimResimResim

Resim

Resim

Ek Resimler

Bu içerik 20.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1695 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler