Galaxy Note 4 ve Galaxy Note 3 karşılaştırması ve aradaki farklar

Samsung'un yeni akıllı telefonu Galaxy Note 4, Galaxy Note 3 karşısında neler sunuyor?

Resim
Galaxy Note serisi akıllı telefonlar genel itibariyle kullanıcıların beğenisini kazanan modeller oldu. Samsung bu yıl bir kez daha IFA etkinliğinde yeni Note modelini kullanıcıların beğenisine sundu. Galaxy Note 3’ün sevilen tasarımını daha da geliştiren Güney Koreli üretici, bir kez daha yeni amiral gemisinde mevcut telefonlarda kullanılan en güçlü donanımlara yer veriyor.Bu yazımızda Galaxy Note 4 ve geçen yıl tanıtılan Galaxy Note 3 öne çıkan bazı özellikleriyle karşılaştıracağız. Alt bölümden ve sonraki sayfalardan bu karşılaştırmaya göz atabilirsiniz.

Boyut

Galaxy Note 4 154mm uzunluğunda Galaxy Note 3'e oranla 3mm daha uzun. Telefonların genişlikleri aynı tutulurken; Note 3, Note 4'ten daha ince bir kasaya yapısına sahip.

Resim

Ağırlık

Galaxy Note 4'ün büyüyen boyutlarıyla birlikte ağırlığın da bir miktar arttğını görüyoruz. Galaxy Note 4, Galaxy Note 3'ten 8 gram daha ağır.

Resim

 

Kasa oluşumu (malzeme kalitesi)

Galaxy Note 4 ve Galaxy Note 3 benzer tasarımlara sahip. Her iki telefonda deri görünümlü plastik arka kapak yer alıyor. Tasarım noktasında Galaxy Note 4'ün öne çıkaran en önemli unsur ise metal çerçeveler. Samsung'un Android tarafında ilk olarak Galaxy Alpha ile başlattığı metal çerçeve anlayışı Galaxy Note 4'te devam ettirildi. Galaxy Note 3'ün çerçevelerinde meydana gelen soyulma şikayetleri en azından Galaxy Note 4'te yaşanmayacak.

Resim

Renk Seçenekleri

Galaxy Note 3 siyah, beyaz ve pembe renk seçenekleriyle satışa sunuldu. Galaxy Note 4'te bu renklere ek olarak altın rengi görüyoruz.

Resim

Renk Seçenekleri

Galaxy Note 3 siyah, beyaz ve pembe renk seçenekleriyle satışa sunuldu. Galaxy Note 4'te bu renklere ek olarak altın rengi görüyoruz.

Resim

Ekran (boyut)

Samsung, Galaxy Note 3'e kadar Note serisinde ekran boyutunu sürekli artırdı. Galaxy Note 4'e geldiğimizde 5.7-inçlik boyutu devam ettirdi. Galaxy Note 3 ve Galaxy Note 4 aynı ekran boyutlarına sahip.

Resim

Ekran (çözünürlük)

Galaxy Note 4’ü Galaxy Note 3 karşısında üstün kılan özelliklerin başında ekran geliyor. Galaxy Note 3’te Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran kullanan Güney Koreli üretici Galaxy Note 4’te çözünürlük seviyesini Quad HD (2.560 X 1440p) çözünürlüklü seviyesine yükseltti. Samsung, Galaxy Note 4’te sadece ekran çözünürlüğünü artırmakla kalmadı yeni panelde Galaxy S5’te olduğu gibi beyaz dengesi ve parlaklık noktasında önemli gelişmeler kaydetti.

Resim

S-Pen

Galaxy Note serisini özel kılan unsurların başında S-Pen geliyor. Her yeni Note serisinde geliştirilen S-Pen, Galaxy Note 4’e gerçek bir kalem ile yazma deneyimine daha yaklaştı. Hassasiyeti artırılan kalemin işlevleri de artırıldı. Galaxy Note 4’te S-Pen kullanarak ekranda birden fazla çalışma yapılabiliyor.

Resim

Parmak izi sensörü

Samsung'un ilk olarak Galaxy S5'te yer verdiği parmak izi sensörü Galaxy Note 4'te de yer aldı. Telefon kilidini açma, güvenlik ve ödemeler gibi işlemlerde kullanılan sensörün Galaxy Note 4'te daha geliştirileceği şeklinde haberler gündemde yer aldı fakat bu konuda henüz bir bilgiyle karşılaşmış değiliz. Galaxy Note 3'te parmak izi sensörünün bulunmadığını hatırlatalım.

Resim

Kalp hızı monitörü

Yine ilk olarak Galaxy S5 ile başlatılan kalp hızı ölçüm sensörü Galaxy Note 4’te de yer aldı. Üstelik Samsung, Galaxy Note 4’te daha gelişmiş bir sensöre yer veriyor. Galaxy Note 3’te ise kalp hızı ölçüm sensörü bulunmuyor.

Resim7

Su direnci

Galaxy S5’i suya ve toza karşı dirençli yapıda sunan Samsung’un aynı özelliği Galaxy Note 4’te de sürdürmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Hatta Galaxy Note 4 ilk tanıtıldığında birçok kaynakta Galaxy Note 4’ün suya karşı dirençli olduğu bilgi verildi. Son gelen haberler ise Galaxy Note 4’ün suya ve toza karşı dirençli bir yapı sunmadığını teyit etti. Galaxy Note 3'te aten suya ve toza karş dayanıklı bir yapı mevcut değil.

Resim

Kameralar

Galaxy Note 4’ün kamerası 16MP çözünürlüğünde Sony cephesinden temin edilen sensör 4K video kaydı gerçekleştiriyor. Telefon ön kısmında ise geniş açılı 3.7MP kameraya yer veriliyor. Galaxy Note 3’te ise 13MP çözünürlüklü arka kamera kullanıldı. Sadece Snapdragon 800 işlemcili versiyon 4K video kaydedebiliyorken, telefonun ön tarafında ise 2MP’lik kamera kullanıldı.

Resim

Optik Görüntü Sabitleme (OIS)

Galaxy S5'te bile yer almaması sürpriz olan OSI teknolojisine neyse ki Galaxy Note 4'te yer verildi.

Resim

Pil

Galaxy Note 3'teki 3.200mAh kapasiteli pil hani Galaxy Note 4'te ayıp olmasın diye 3.220mAh kapasiteye artırılmış gibi. Pil tarafındaki yükseltme pek çok kullanıcıyı tatmin etmese de, Samsung'un iddiasına göre Galaxy Note 4 %7-8 oranında Galaxy Note 3'ten daha uzun pil süresi sunuyor. Pil tarafında Galaxy Note 4'teki kablosuz şarj özelliğinin olduğunu belirtelim.

Resim

Ultra Güç Tasarruf Modu

Galaxy S5'in pil gücünü ön plana çıkaran detayların başında gelen Ultra Güç Tasarruf Modu'na Galaxy Note 4'te de yer veriliyor. Söz konusu özellik ilerleyen günlerde güncelleme kapsamında Galaxy Note 3'e de sunulacak.

Resim

Hızlı şarj

Galaxy Note 4'teki "Hızlı Şarj" özelliği sayesinde yarım saate 3.220mAh kapasiteli pilin yarısı doldurulabiliyor. Galaxy Note 3'te bu özellik yer almıyor.

Resim

Kızılötesi Sensör

Kızılötesi sensör sayesinde hem Galaxy Note 4 hem de Galaxy Note 3'ü evrensel uzak kumandası olarak kullanabilirsiniz.Resim

Depolama

Galaxy Note 3'te 32/64GB depolama seçenekleri bulunuyor. Telefonda ayrıca 64GB'ye kadar hafıza kart desteği mevcut. Galaxy Note 4'te de yine aynı şekilde 32/64GB dahili depolama, 64GB'ye kadaar hafıza kart desteği mevcut. Resim

İşlemci

Galaxy Note 3’te iki farklı işlemci kullanıldı. LTE destekli sürümde 2.3GHz’de çalışan dört çekirdekli Snapdragon 800 yer alırken, Türkiye gibi 3G destek verilen ülkelerde ise 4+4 çekirdek yapısına sahip Exynos 5420 işlemci kullanıldı.

Galaxy Note 4’te de iki farklı işlemci kullanıldı. Üstelik her iki işlemci 4G LTE modemine sahip. Bu işlemciler 2.7GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 805 ve yine aynı şekilde 4+4 çekirdek yapısına sahip, 64-bit destekli Exynos 5433.

Resim

Bellek

Galaxy Note 4'te 4GB bellek kullanılacağı şekilden haber çıksa da, Samsung yeni amiral gemisi modelde Galaxy Note 3'te olduğu gibi 3GB RAM'e yer verdi.

Resim

Yazılım

Galaxy Note 4, Android 4.4.4 KitKat işletim sistemi ve en güncel TouchWiz kullanıcı arayüzüyle çalışıyor. Galaxy Note 3'te KitKat'in 4.4.2 numaralı sürümü kullanılıyor. Ayrıca bir önceki nesil TouchWiz kullanıcı arayüzü yer alıyor. İlerleye dönemlerde dağıtılacak güncellemeler Galaxy Note 4'te yer alan yazılım özelliklerinin birçoğunun Galaxy Note 3'e de sunulması muhtemel görünüyor.

Resim

 

Ek Resimler

Bu içerik 20.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2125 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler