Samsung telefon dünyasının lideri ancak Apple ensesinde

Samsung telefon dünyasının lideri ancak Apple ensesinde

Samsung geçen çeyrekte Apple'a kaptırdığı liderliği geri aldı.

Resim

Pazar araştırma şirketi Gartner, 2015 yılı birinci çeyrek akıllı telefon satışlarına ilişkin raporunu kamuoyuyla paylaştı. Gartner’a göre pazarın lideri değişti. Şirketin bir önceki çeyrekte (2014  dördüncü çeyrek) yayınladığı raporda Apple 74.8 milyon iPhone satarak 73 milyon akıllı telefon satan Samsung’u geride bırakmayı başarmıştı. 2015’in ilk çeyreğinde ise Samsung uzun yıllardır sahip olduğu birincilik koltuğunu Apple’dan geri aldı.

Resim

Gartner’ın raporuna göre Samsung geçen çeyrekte 81.1 milyon akıllı telefon sattı. Bir önceki yıl aynı çeyrekle karşılaştırıldığında telefon satışları birbirine yakın olsa da, pazar payında ciddi bir düşüş yaşandığı görülüyor. Yine de Galaxy S6 ve S6 Edge'in satışlara ciddi bir katkı sunduğunu söyleyebiliriz. Apple ise 60.1 milyon iPhone satışıyla başarılı bir çeyreği daha geride bıraktı. Geçen yıl aynı döneme oranla hem satış adeti hem de pazar payında önemli bir artış sağlandı.

Listenin üçüncü sırasında Lenovo yer alıyor. Çinli üreticinin 18.8 milyonluk telefon satışına Motorola markalı ürünlerin de dahil edildiğini belirtelim. Huawei  18.1 milyon ile listenin 4. sırasında, LG ise 15.4 milyon akıllı telefon satarak 6. sırada kendisine yer buldu.

Mobil işletim sistemlerinin dağılımına göz attığımızda Android’in açık ara liderliği devam ediyor. Google’ın geliştirdiği mobil işletim sisteminin pazar payı %78.9 olarak açıklandı. Apple’ın pazar payı %17.9, Windows Phone %2.5, BlackBerry OS'un ise %0.4 olarak açıklandı.

Resim

Ek Resimler

Bu içerik 27.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1555 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler